blog.eReport.sk
Igor Matovič, foto:tasr

Srandy bokom – Matovič nie je ekonóm a verejné financie majú obrovský vplyv na všetko

Dnešnú situáciu budem samozrejme pozorne sledovať, no keďže mám k ekonómii veľmi blízko, rád by som sa dopredu vyjadril k zamýšľanej nominácii I. Matoviča na pozíciu ministra financií. Veľa hovoríme o zdravotníctve, sociálnych veciach, práci, školstve, kultúre, pôdohospodárstve, priemysle, obrane, vnútre… jednoducho o rôznych extrémne dôležitých oblastiach nášho života.

Rezort financií bude viesť človek, ktorý sa nevyzná vo vlastnom účtovníctve

Všetky tieto oblasti sú súčasťou systému verejných financií a bez fungujúcich verejných financií sa v žiadnej z týchto oblastí nepohneme ani o krok. Inak povedané, mohli by sme mať aj najlepšieho ministra zdravotníctva na svete, no pokiaľ je minister financií idiot, tak práca iných rezortov ostáva len v teoretickej a nevykonateľnej rovine. Od verejných financií závisí, či vám svieti svetlo na ulici, či máte po čom prechádzať sa a jazdiť, či vás má kto ochrániť v prípade, že ste v nebezpečí, či vám niekto poskytne zdravotnú starostlivosť, keď ju potrebujete, alebo či máte kam ráno odviezť deti, keď im chcete dať vzdelanie. I. Matovič je človek, ktorý na pozícii premiéra ukázal absolútnu absenciu odbornosti, vzdelanosti a jazykovej vybavenosti (a to nie len v angličtine, ale aj v slovenčine).

Bol najhorším premiérom v histórii samostatného Slovenska. V minulosti sa dokonca vyjadril, že nerozumie financiám a to pozor, vtedy sa jednalo o financie rodinné, nie na úrovni štátu. Nie je to dokonca ani ekonóm, nemá inžiniersky titul, ten magisterský získal podvodne a v neposlednom rade manažment nie je ekonómia. Manažérom môžete byť aj so základnou školou. Nehovoriac o tom, že v minulosti preukázateľne spáchal daňový podvod, za ktorý nebol potrestaný len preto, lebo bol tento skutok premlčaný. Deň pred daňovou kontrolou predal firmu človeku, ktorý na túto firmu nemal – inak povedané, využil bieleho koňa a účtovníctvo odložil k babke na povalu. Presne takémuto človeku ide dať nový premiér Heger dôveru spravovať verejné financie a finančnú správu, ktorej úlohou je práve chytať jemu podobných ľudí.

Súhlasím s tým, že Heger je určite normálnejší človek ako Matovič a snáď bude aj lepším premiérom, veď z dna sa dá ísť len hore. Ale ak dnes prezidentke navrhne túto nomináciu, je to prvý vážny prešľap v úlohe premiéra a to ním ešte ani nie je. Ak zároveň prezidentka Matoviča reálne vymenuje, stráca nárok na akékoľvek budúce reči o odbornosti, čistote, slušnosti, transparentnosti a bezúhonnosti. Nehovoriac o tom, že na čele ministerstva financií musí stáť človek s ekonomickým názorom a to v oboch rovinách – aj v teoretickej, aj v praktickej. Minister financií by mal presne vedieť, z akých autorov vychádza, aké historické skúsenosti sú pre neho inšpiráciou v rôznych situáciách, aké riešenia sa mu páčili, aké nové riešenia má v hlave a ako je možné preniesť ich do praxe.

Obávam sa, že ak si Matovič nebol schopný prečítať ani základnú a extrémne ľahkú manažérsku literatúru pre jeho diplomku a štátnice, tak ani len netuší, čo sú to dejiny ekonomického myslenia, hospodárskej politiky, alebo konkrétne riešenia mnohých kríz. Musíme si uvedomiť, že budúci minister financií dostane do ruky dôležitú úlohu vyviesť krajinu z hlbokej ekonomickej krízy, ktorá sa bude prejavovať v najbližších rokoch a ak si myslíme, že jej dôsledky poznáme, veľmi sa mýlime. Potrebujeme ekonóma, najlepšieho z najlepších ekonómov. Potrebujeme analýzy možných scenárov a pripravené riešenia. Potrebujeme ekonomickú kreativitu a schopnosť zvládať tlak a vypäté situácie, ktoré každá jedna kríza prináša.

Nepotrebujeme chlapca z Trnavy, podnikateľa karpatského typu, ktorého najväčším životným úspechom je to, že sa cez marketingové divadlo, striekačky, zneužívanie smrti mladých ľudí a neustály hejt dostal do premiérskeho kresla. Dávame do rúk verejné financie človeku, ktorý na plnej čiare nezvládol pandémiu, je jedným zo zodpovedných za to, že tu máme takmer 10 000 mŕtvych a preukázal, že napätie nezvláda. Vyzývam prezidentku, aby na základe týchto jasných argumentov nevymenovala I. Matoviča za ministra financií. Kompetencie na to má a ak vraví, že nie, tak klame.

4.3 19 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Autor blogu

Robert Bestro

Som politický stratég so zameraním na bezpečnostnú, hospodársku a športovú politiku. Vyštudoval som bezpečnostné a strategické štúdie, hospodársku politiku a medzinárodné vzťahy na MU v Brne. Za sebou mám skúsenosti s prácou v treťom sektore ako predseda MSD, ktorým som dodnes, ďalej na Úrade podpredsedu vlády a v NR SR so zameraním na obrannú a bezpečnostnú politiku. V súčasnosti pracujem ako politický stratég pre ľavicové subjekty.

AKTUÁLNE v politike

RSS Error: https://ereport.sk/politika/rss is invalid XML, likely due to invalid characters. XML error: EntityRef: expecting ';' at line 89, column 411

Archív blogov

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.