blog.eReport.sk

Premárnená šanca pre politikov aj pre Slovensko

Paradoxne boj s Covidom dal obrovskú šancu politikom a politickým stranám ukázať verejnosti, že vedia ponúknuť riešenia, vedia racionálne konať, počúvať, chrániť zdravie, ale zároveň aj ekonomiku a životnú úroveň obyvateľstva.

Vždy to tak bolo aj v minulosti, že krízové situácie akosi prirodzene vyprofilovali na politických scénach lídrov a lúzrov.

V takýchto situáciách sa totiž už nedá len viezť na rozbehnutom vlaku. V krízových situáciách je treba konať, ale nie bezhlavo, iracionálne, arogantne, sebecky, samoľúbo so sklonom k fetišizmu k antigénovým testom a celoplošnému testovaniu na úkor ekonomiky a vlastného obyvateľstva.

Rozhodnutia síce musia prísť v primerane rýchlom čase, ale zároveň musia byť vyvážené, rozumné, odborne dokonale vyargumentované, jasne a zrozumiteľne formulované a zároveň s víziou ako ďalej a kam tieto opatrenia smerujú. Proste vláda a premiér musia jasne rozsvietiť svetlo na konci tunela.

V krízových situáciách je pre ľudí najdôležitejšia viera v kompetentnosť politikov a nádej.

Ani jedno z toho nám však súčasní politici neposkytujú a to ani koaliční ani opoziční.

Zatiaľ vnímame len chaos, nekompetentnosť, nejasné opatrenia nejasných formulácií bez zrozumiteľných odborných stanovísk, dokonca aj team expertov premiéra je imaginárny, či sa vyparil.

Takéto správanie politikov zanechá desivé stopy na duševnom zdravý obyvateľstva, čo si teraz ani tak neuvedomujeme.

Prijímame opatrenia, ktoré obmedzujú ľudí, ich slobodu, možnosť podnikať, vzdelávať sa, socializovať sa a podobne, tie by mali byť citlivo dávkované. V celku sa s týmito opatreniami dá súhlasiť, ak sú tie opatrenia odborne vyargumentované, jasne cielené s konkrétnymi výsledkami v rozumnom časovom horizonte.

Ale rovnako urgentné v rovnakom čase je nutné prijímať ekonomické dotačné opatrenia a schémy, ktoré zasanujú ekonomické istoty obyvateľov, firiem, samospráv atď.

Takéto opatrenia musia ísť ruka v ruke, skoro online s pandemickými opatreniami.

A tu zlyhala celá politická scéna. Koalícia úplne ukázala svoju neschopnosť, nekompetentnosť, nesúrodosť v plnej nahote a miesto toho, aby ukázala v čase krízy schopnosť spolupracovať a ponúknuť riešenia, obnažuje sa pravý opak.

Ale rovnako aj opozícia len kričí, kritizuje a mentoruje na tlačových konferenciách. Pripomína mi buď neschopných alebo ješitných chlapcov, ktorí sú schopní len urážať, dehonestovať, spochybňovať (čo je čiastočne aj legitímne), no neponúknuť žiadnu víziu, žiadnu ucelenú stratégiu Slovenska s bojom proti pandémii je to také detinské.

A áno, chápem, že to nie je celkom úloha opozície, ale v čase krízy by aj opozícia mala zmeniť zaužívané nástroje politického boja a ak vidí, že vládna koalícia tápe, je rozhádaná, nejednotná, tak práve v takom momente, môže opozícia ukázať že má riešenia, víziu Slovenska, hlavne verejnosti ako aj celej koalícii. Proste ukázať, že aj opozičná strana vie ponúknuť racionálne a odborné riešenia. Tu mala opozícia obrovskú šancu ukázať svoju kompetentnosť. Neurobila to. Dôvod sa môžeme len domnievať, ale veľa možností nie je.

A tak kapustu v politickom sude šliapeme všetci spoločne ďalej.

Volič, občan pri toľkých vlastných problémoch to nestačí už ani sledovať, pochopil, že sa musí spoľahnúť už len sám na seba. Dôvera v politikov začína výrazne sublimovať (ak vôbec nejaká bola).

Kríza v plnej nahote ukázala ako veľmi chýba v tejto krajine líder a politický subjekt s racionálnym, odborným a konštruktívnym videním sveta, ako žalostne chýba štátnik a ten sa nerysuje zatiaľ ani na obzore.

Bohužiaľ sa to netýka len Slovenska.

Zatiaľ celý boj s Coronou je len naháňanie marketingových % predsedov a ich politických strán. Títo si už asi nikdy neuvedomia, že % a populizmus nenahradia riešenia, a sú len krátkodobé.

Ďalšia premárnená šanca keď kríza mohla vygenerovať politika – štátnika. Musíme si asi počkať (dúfam, že nie na ďalšiu krízu).

4.5 19 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Autor blogu

Fedor Flašík

Fedor Flašík

Úspešný podnikateľ v oblasti reklamy a politického marketingu

Archív blogov

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.