blog.eReport.sk

Odtajnená korešpondencia II.

Milý Francois !

Píšem Ti ohľadom nášho plánovaného týždňa európskej kinematografie s fokusom na francúzske cinema noire, ktorú sme plánovali uskutočniť tu na Slovensku symbolicky ešte v novembri, nakoľko tento mesiac tu bol dlhé desaťročia mesiacom československo – sovietskeho priateľstva.

Najprv teda tá dobrá správa. Kiná sa otvorili pre verejnosť! S ohľadom na známe vírusové okolnosti je však potrebné dodržiavať opatrenia tunajšieho prísneho pána hygienika, i keď ho, pravdupovediac, nikto už dlhšie nevidel živého. Nášmu malému frankofónnemu, i keď v názve európskemu festivalu nadšených cineastov, teoreticky nestojí nič v ceste. Špeciálnu zvedavosť vzbudzuje sekcia filmov pre vytrvalcov s tajuplným názvom „Dlho, dlho nič“, kde si majú prísť na svoje najmä vyznavači nekonečných záberov na more, rozbúrené vetrom, a zamyslené vráskavé tváre starších hercov, rovnako s vetrom v zbytkoch vlasov.

Potiaľ dobré správy, milý Francois. Žiaľ je tu jeden zásadný zádrheľ, ako tu vravia domorodí intelektuáli. Žiadne z kín, ktoré už môžu premietať, zatiaľ neotvorilo svoje pomyselné brány divákom, vysmädnutým po dlhom celuloidovom pôste a túžiacim po spoločnom zážitku zhliadnutia pohyblivých obrázkov. Pýtaš sa určite v duchu – prečo ? Nuž hanbím sa to napísať, ale dôvodom je nemožnosť / isto dočasný, ale zákaz / predaja popcornu z hygienických dôvodov v týchto chrámoch kultúry. Zistilo sa totiž, že „pukance“ / po našom „phôkans“ / resp. ich predaj tvorí tak významnú príjmovú zložku tunajšej kinodistribúcie, že bez ich predaja ani naša kvalitná filmová tvorba, zvaná tiež „matka kinematografie“, by nemala šancu na realizáciu. Zlé jazyky vravia, že v istých oblastiach tejto Krajinky už ľudia aj pred vírusovou krízou chodili do kina len na pukance a prosili premietača, nech nepúšťa žiadne súčasné európske dielo. V oblastiach s nižšou mierou infikovanosti vraj ľudu premietali tajne zvrátené výplody dôb minulých ako „Počkaj, zajac“ či „Puf a Muf“ /Chat Noir/. Toto malo žiaľ tak pozitívny vplyv na ich imunitu, že tento neduh sa šíril aj do urbánnych regiónov ako mor.

Vláda preto reagovala a rozviazala premietačom ruky. Žiaľ, rozhodnutie otvoriť kiná prišlo tak náhle, až prekvapilo. V dôsledku čínsko-americkej obchodnej vojny boli totiž pozastavené dodávky originálnych amerických pukancov z Číny pre multiplexy. Vlak z Číny má síce konečnú tu pri Dunaji, ide však po novej hodvábnej ceste aj tak sedemnásť dní. Oproti kontajneru, ktorý sa plaví celý mesiac, je to aj tak úspora. Ale pokým sem nedorazí aspoň humanitárna zásielka pukancov pre otvorenie festivalu, nemôžeme zaručiť jeho úspešnú realizáciu.

Milý Francois ! Nevieš si ani predstaviť, ako ma bolelo napísať horeuvedené riadky. Ja si Tvoju bolesť viem živo predstaviť. O to skôr, keď si písal, že podobné problémy majú aj rozvinuté krajiny s dlhou tradíciou premietania našich diel, vrátane našej vlasti samotnej. Predseda AFP / Asociácie francúzskych premietačov, pozn. sadzača / údajne navštívil tak americké, ako aj čínske veľvyslanectvo v Paríži, s prosbou o pomoc. A čo sa nedozvedel ?! Vraj v tom má zasa prsty Veľká Británia. Ten klzký had Blair si pýtal radu u tunajšieho premiéra, a ten kategoricky nariadil pozdržať predaj popcornu v Európe, až kým sa nerozhodne inak.

Milý Francois ! Dám ti obratom vedieť, keď dorazí ten čínsky vlak s popcornom. Dovtedy si pozriem niečo nízkej kvality na Netflixe. Tuším už pribudla tretia séria „Pukance vracajú úder.“

Au revoir, navždy Tvoj

Yves Luc Romadour

3.5 6 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Autor blogu

Martin Sarvaš

Martin Sarvaš

Martin Sarvaš autor piesňových, väčšinou rockových textov, ako aj textov muzikálov a spevohier . Manažér skupiny Tublatanka v jej najplodnejšom období 1982 -1992. Autor a moderátor viacerých cyklických rozhlasových a televíznych relácií . Zakladajúci člen a predseda Rady Slovenskej hudobnej asociácie,. Zakladajúci člen, neskôr výkonný tajomník a predseda Rady Zväzu autorov a interprétov. Pôsobil na viacerých manažérskych postoch v oblasti médií...

Archív blogov

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.