blog.eReport.sk
Minister obrany SR Jaroslav Naď, foto:tasr

Naďov prvý rok na obrane bol o arogancii a o veľkých nákupoch v strede krízy

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše, jednotlivé témy som tu preberal priebežne, takže prejdem rovno k zhrnutiu. Príde mi mimoriadne arogantné vo vzťahu k ľuďom, ak sa rezort obrany od nástupu J. Naďa správa ako keby tu žiadna kríza nebola.

Minister obrany Naď bezohľadne míňal peniaze

Naď sa na tlačovke k prvému výročiu jeho ministrovania chválil tým, na čo všetko na obrane stihli minúť peniaze a na čo sa ich minúť chystajú – radary, vojenské vrtuľníky, húfnice, stíhačky, bojové vozidlá pechoty, zbrane, vojenské oblečenie, rekonštrukcia budov, rekonštrukcia letísk Sliač a kuchyňa a ďalšie nákupy drahej vojenskej techniky a vybavenia. Určite súhlasím, že podmienky, v ktorých vojaci pracujú, si vyžadujú určitú obnovu. No vrcholne nesúhlasím s tým, aby sa nákupy za stovky miliónov Eur diali v strede vážnej pandemickej a ekonomickej krízy a aby sa s tým minister naviac vychvaľoval pred ľuďmi, ktorí postupne strácajú prácu, príjmy, živobytie, v horšom prípade nemajú ako platiť účty, hypotéky a strácajú strechu nad hlavou.

Je to výsmech ľuďom do očí. Peniaze majú ísť jednoznačne na zlepšenie zdravotného a ekonomického stavu obyvateľstva. Ďalším veľkým škandálom bolo zapojenie armády do atómovej zbrane I. Matoviča – do celoplošného testovania a to absolútne protiústavne. V núdzovom stave musí dávať k takémuto masovému zapojeniu armády pokyn prezidentka a nemôžu si ho Naď a Matovič vymyslieť len tak, totálne ignorujúc Ústavu SR. Obranná stratégia, ktorá vznikala ruku v ruke s bezpečnostnou stratégiou určite potrebovala vynovenie, no nie rukou jednostranných politikov ako Naď a Korčok. Slovenská republika v týchto nových stratégiách zmenila smerovanie zahraničnej politiky z mnohostrannej a objektívnej na jednostrannú a subjektívnu.

Postavili sme sa na jednu zo svetových strán, čo je v prípade malej a otvorenej ekonomiky obrovská strategická chyba. Nemôžeme sa naplno odovzdať do rúk NATO. Sme členmi tejto aliancie, no to automaticky neznamená, že ju musíme vo všetkom počúvať a že strácame svoje právo na názor na bezpečnostnú a obrannú politika. Stále sme samostatný a zvrchovaný štát. Frázy poukazujúce na potrebu vytvárať podmienky pre príchod spojeneckých vojsk a ich podporu na hraniciach EÚ/NATO s Ruskom v našich stratégiách nemajú čo robiť. Práve dnes, v deň 22. výročia dňa, kedy M. Dzurinda povolil prelet síl NATO nad našim územím, ktoré mali za cieľ bombardovanie Juhoslávie, by sme si to mali uvedomovať o to viac.

Nie sme povinní nakupovať to, čo nám prikážu, ani za cenu, ktorú nám prikážu. Naša obranná a bezpečnostná politika musí mať svoju slovenskú tvár. Samostatnou kapitolou je komunikácia ministra obrany Naďa, ktorý komunikuje síce sebaisto, no zároveň arogantne a bez štipky rešpektu k svojim politickým oponentom a ich podporovateľom. Ľudí, ktorí vyjadrili nesúhlas s politikou tejto vlády, nazýval Naď dezolátmi a opicami. Jeho prejavy pripomínajú prejavy diktátora, nie demokratického politika.

Naď pri tom komunikáciu prezentuje ako jednu z predností jeho rezortu, no ja si myslím, že je to presne naopak. Práve komunikácia je tým, čo robí z Naďa tak neobľúbeného ministra medzi ľuďmi. Do budúcnosti by sme sa mali sústrediť na lepšie vzťahy so všetkými svetovými mocnosťami, teda aj s Čínou a Ruskom. Okrem obranných projektov NATO by sme mali rozvíjať aj obranné projekty EÚ a V4.

Kľúčová bude spolupráca s vedeckou komunitou a využitie moderných technológií, aby sme čo najskôr vedeli znížiť ohrozenie životov slovenských vojakov v rôznych misiách a operáciách na minimum. Minister Naď podľa mňa pre tieto ciele nie je vhodným ministrom.

4.7 25 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Autor blogu

Robert Bestro

Som politický stratég so zameraním na bezpečnostnú, hospodársku a športovú politiku. Vyštudoval som bezpečnostné a strategické štúdie, hospodársku politiku a medzinárodné vzťahy na MU v Brne. Za sebou mám skúsenosti s prácou v treťom sektore ako predseda MSD, ktorým som dodnes, ďalej na Úrade podpredsedu vlády a v NR SR so zameraním na obrannú a bezpečnostnú politiku. V súčasnosti pracujem ako politický stratég pre ľavicové subjekty.

AKTUÁLNE v politike

RSS Error: https://ereport.sk/politika/rss is invalid XML, likely due to invalid characters. XML error: EntityRef: expecting ';' at line 89, column 411

Archív blogov

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.