blog.eReport.sk

“Klietka bláznov” alebo inak – “súčasná vládna koalícia”.

To, čo už niekoľko mesiacov predvádza súčasná vládna koalícia je niečo, čo nikto nemohol predpokladať ani v tom najtemnejšom sne.

Táto skupinka politických amatérov, elevov, neukojených, sebestredných politických darmožráčov prerazila úplné dno politiky minimálne od roku 1993.

Ich neschopnosť zmysluplne pôsobiť v politike je tak do očí bijúca, že o tom už dnes nepochybuje snáď nikto.

Ich pompézny vstup do exekutívy pred viac ako rokom už vtedy naznačoval, že Slovensko to nebude mať ľahké. Napriek tomu mnoho ľudí dúfalo a videlo svetlo na konci tunela, že Slovensko sa zmení, hlavne po morálnej stránke, k lepšiemu. No ich sen sa začal pomaly rozplývať.

Vládna koalícia začala zlyhávať. Správala sa chaoticky, neefektívne, často krát na hrane zákona, ale v mnohých prípadoch až za hranou a flagrantne porušovala zákony či dokonca aj Ústavu SR. A to v prípadoch či už manažovania pandémie covidu, ako aj „naprávania chýb z minulosti“ ako to nazývajú „boj proti mafii“. O prínosoch novej politickej kultúry sa nedá ani uvažovať. To, čo do politiky priniesla súčasná vládna koalícia sa snáď nedá ani slušne pomenovať. A toto všetko stihli za rok. Nie, že nič pozitívne nepriniesli, práve naopak, deštruovali aj to, čo fungovalo. A ich boj s korupciou, klientelizmom a mafiou vyznieva komicky lebo všetko ide v starých šľapajách, len sa preskupujú skupiny, vybavujú si navzájom účty z minulosti a tých čo eliminovali nahrádzajú novými, no starý systém funguje ďalej.

Som presvedčený, že príčinou nie je pandémia covid-19, tá len rýchlejšie obnažila ich totálnu neschopnosť riadiť štát. Dnes to vidíme v plnej nahote.

Pár „jedincov“ vkladalo nádej do tzv. rekonštrukcie vlády, no ona sa nekonala. Boli sme svedkami trápneho divadla niekoľko týždňov a k ničomu neprišlo. Teda pardón, na premiérskom kresle a kresle ministra financií došlo k rošáde výmeny kresiel. Bolo to niečo tak trápne a nedôstojné, že aj mnohí poslanci vládnej koalície sa cítili hlúpo.

Ešte aj pani prezidentka sa nechala vtiahnuť do tejto komédie. Sama musela cítiť, že je to nedôstojná hra v ktorej hrá hlavnú úlohu, no zmohla sa len na dovysvetlenie, že nemala na výber, ak by to neurobila, expremiér by povalil vládu. Opäť nešlo o Slovensko, ale len o zotrvanie jednotlivých aktérov pri moci aj za cenu ohnutia chrbta či straty kože na tvári.

Vládna koalícia sa za viac ako rok tak utrhla od reality, že nie je schopná už vnímať žiadne signály od verejnosti, či už odbornej alebo laickej, dokonca spochybňuje aj prieskumy verejnej mienky, ktoré o ich neschopnosti a neobľúbenosti hovoria jasnou rečou. Dokonca zľahčujú a spochybňujú jeden z najdemokratickejších inštitútov a to referendum.  Vyzbieranie viac ako 600 tisíc podpisov pod referendum v tak krátkom čase, je zdvihnutý varovný prst verejnosti, čo si o ich forme vládnutia myslia občania. Spochybňovanie takto prejavenej verejnej mienky občanmi sa v politike nevypláca. Aj keď v ceste k predčasným voľbám stojí ešte veľa prekážok, či legislatívnych procesov, na ktoré sa súčasná koalícia spolieha a dúfa, že na tej ceste niekde dôjde k zlyhaniu. Je to možné. No nevidieť tých 600 tisíc podpisov sa skôr či neskôr politicky vypomstí.

Súčasná vládna koalícia sa stále správa ako amatérske politické zoskupenie, ktoré poprelo všetko čo komunikovalo pred voľbami, a všetky tézy a hodnoty, ktoré chceli priniesť do politiky, do novej politickej kultúry vrátane odbornosti, za viac ako rok zadupali pod zem. Ostalo im iba politické markírovanie  vlastných sľuboch, ale ani to nevedia robiť presvedčivo.

Zúfalé výkriky, strašenie verejnosti, že ak bude referendum úspešné vráti sa „mafia“ Pellegrini – Fico, je tak zavádzajúce a nepresvedčivé, že ani mnohí z nich tomu snáď neveria.

Ale aj tu sa ukázali ich obrovské slabiny v oblasti vládnutia a spravovania vecí verejných, či politickej prezieravosti. Namiesto toho, aby presvedčili verejnosť svojim výkonom pri spravovaní vecí verejných, utiekajú sa zasa k tomu istému predvolebnému gestu – „Lebo Pellegrini, lebo Fico“.

Myslím si, že to je už otrepaný argument a dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš.

Je naivné si myslieť, že stačí väčšine voličov vsugerovať emóciu, že sme síce neschopní, ale stále lepšie ako Pellegrini a Fico. Nadôvažok táto ich rétorika vo voľbách vôbec nemusí byť pravdivá. Takéto podceňovanie voliča totižto evokuje predstavu, že vládna koalícia prijala tézu istého oligarchu, „že volič je hovno“. A táto myšlienka aj odzrkadľuje ich formu vládnutia.

No ja by som voliča vôbec nepodceňoval a aj v dnešnej ťažkej dobe, vážená koalícia, stále platí, že: „Národ a voliča nevymeníš, no vládu a politickú garnitúru áno“ – skôr či neskôr.

4.5 29 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Autor blogu

Fedor Flašík

Úspešný podnikateľ v oblasti reklamy a politického marketingu

Archív blogov

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.